The Legend of the Dragon: Drak ako najznámejšie čínske mýtické stvorenie

Naša zimná limitovaná edícia je inšpirovaná starovekými príbehmi čínskych cisárskych drakov. V tomto článku sa dozviete viac o ich symbolike a význame.

 

Naša nová limitovaná edícia The Legend of the Dragon je inšpirovaná starovekými príbehmi o čínskych cisárskych drakoch a ich mýtickej moci a sile. Jej podstatou je myšlienka, že každý z nás v sebe nosí neviditeľnú silu. Keď si to uvedomíme a nahliadneme do svojho vnútra, prebudíme v sebe silu, ktorá v nás zapáli vnútorný oheň a umožní nám naplno rozvinúť svoj potenciál.

 

Naše nové výrobky pre domácnosť a telo sú naplnené vôňou slivky a cédrového dreva. Každý z nich vám pomôže premeniť každodennú rutinu na zmysluplnejší zážitok a poskytne vám luxus chvíľ na zastavenie a zamyslenie. Nehovoriac o tom, že slávnostný dizajn sa bude krásne vynímať v každej domácnosti.

 

K vytvoreniu dračej kolekcie nás inšpirovala návšteva Rijksmuseum a pohľad na drakov, ktorí sa objavujú v čínskom umení. Preto sme sa obrátili na kurátorku čínskeho umenia Ching-Ling Wang, aby sme zistili, čo draci symbolizujú a ako nás všetkých môžu inšpirovať.

KEDY SA DRACI PRVÝKRÁT OBJAVILI V ČÍNSKOM UMENÍ?

 

"Predpokladá sa, že draci sa v umení objavujú už v neolite (približne 4700-2900 pred n. l.). Nefritové predmety, ktorých príklady si môžete pozrieť v Čínskom národnom múzeu, boli vykopané z tohto obdobia, a hoci nevieme presne, akú funkciu tieto predmety plnili, pretože na nich nie sú žiadne slová, ich tvary sú veľmi podobné tomu, čo si dnes spájame s obrazom draka," hovorí Ching-Ling Wang.

 

KTO SÚ DRACI?

 

"Sú to mýtické zvieratá. V starých čínskych textoch sa pri opise vzhľadu draka uvádza, že ide o kombináciu rôznych zvierat. Drak má oko zajaca, roh jeleňa, ústa vola, hlavu ťavy, pazúry orla, dlaň tigra, šupiny ryby a telo hada."

 

BOLI DRACI POVAŽOVANÍ ZA DOBRO ALEBO ZLO?

 

"Drak sa považuje za vládcu všetkých zvierat, rovnako ako bájny fénix je kráľom všetkých vtákov. V Číne nie je drak zlý, ale priaznivý, na rozdiel od Európy, kde boli draci považovaní za zlých."

 

PREČO SÚ DRACI V UMENÍ TAKÍ OBĽÚBENÍ?

 

"Títo priazniví draci sa objavovali v časoch, keď boli vládcovia cnostní a na svete vládol mier. A tak boli draci vždy veľmi obľúbenými dekoratívnymi vzormi. Tradične sa objavovali na cisárskych rúchach, porcelánovom riade a bronzových predmetoch."

 

MAJÚ DRACI SVOJ ÚČEL?

 

"Draci sú uctievaní aj ako bohovia dažďa, konkrétne sú spájaní s privolávaním mrakov a dažďa."

 

PREČO SÚ DRACI PRE MNOHÝCH ĽUDÍ TAKÍ FASCINUJÚCI?

 

"Číňania veria, že tieto mýtické bytosti prinášajú priaznivý vývoj - šťastie a prosperitu. V umení znamená drak najvyššiu moc," uzatvára kurátor.