Odpočítavanie do Vianoc: Ako sa vyhnúť dovolenkovému stresu?

Do Vianoc zostáva 90 dní a my pre vás máme plán, ako prežiť sviatky bez stresu, a praktické tipy, ako sa čo najlepšie pripraviť a zorganizovať si čas.

Sviatky sa pomaly blížia, čo znamená, že bude pravdepodobne čoraz ťažšie nájsť si čas pre seba, byť pokojný a pripraviť sa na chvíle, keď budete musieť čeliť šialeným davom na letiskách, vyhýbať sa otázkam na rodinných stretnutiach a dodržiavať koncoročné pracovné termíny. Možno je to najveselšie ročné obdobie, ale sviatky môžu spôsobiť aj zvýšenie hladiny stresu. Ak si uvedomíte kritické termíny a naplánujete si ich na nasledujúcich 100 dní, môžete počas sviatkov zmysluplne splniť malé všedné úlohy namiesto toho, aby ste ich robili na poslednú chvíľu.

Ako to urobiť? Oslovili sme životnú koučku Marisu Peerovú, aby sa s vami podelila o najlepšie spôsoby, ako zvládnuť často šialené odpočítavanie a zároveň si chrániť svoju pohodu. "Najdôležitejším krokom je stanoviť si hranice a držať sa ich. Veľmi vám pri tom pomôže časový harmonogram, ktorý si môžete vopred naplánovať," hovorí Marisa. Tu vám ukážeme, ako si vytvoriť harmonogram, ktorý vám pomôže riadiť váš čas a energiu, pripraviť sa na sviatky a zbaviť sa stresu, a čo je najdôležitejšie, umožní vám skutočne si užiť najkrajšie obdobie roka.

 

90 dní do odchodu: rozhodnite sa o svojich cestovných plánoch

Čas: 2 hodiny

Teraz je často čas, keď premýšľate, kde strávite dovolenku, možno s rodičmi, partnerom alebo priateľmi. Tieto rozhodnutia môžu byť ťažké, ale vyberte si tú najlepšiu možnosť pre vás. Ak vopred zvládnete očakávania týchto ľudí, budete si môcť dovolenku užiť s pokojom v duši.

Ak si zájazd rezervujete v dostatočnom predstihu, budete môcť využiť nižšie ceny. Vyhnite sa rušným cestovným dňom - podľa portálu The Vacationer je vhodné vyhnúť sa cestovaniu v dňoch 22. - 24. decembra a 26. - 27. decembra. Po Novom roku sa podľa možnosti snažte necestovať domov 1. alebo 2. januára. Výber obdobia mimo špičky vám pomôže absolvovať cestu bez stresu.

 

Zostáva 80 dní: príprava jedla

Čas: ráno alebo popoludní

S prípravou jedla začnite v predstihu. Môže sa to zdať skoro, ale ak si sadnete a urobíte si plán jedál, ktoré budete počas sviatkov pripravovať, a surovín, ktoré na ne budete potrebovať, vyhnete sa stresu. Všetko, čo je konzervované alebo sušené, napríklad omáčky, horčice alebo orechy, môžete kúpiť vopred a uskladniť. Nikto nemá rád zúrivé behy do supermarketu tesne pred "veľkým dňom", preto nakúpte všetko, čo môžete, vopred.

Základ vianočného koláča môžete pripraviť už v októbri a nechať ho odpočívať a spracovať niekoľko dní pred Vianocami. Na Štedrý deň ho potom môžete pokryť vrstvou marcipánu a polevou.

Pokiaľ ide o samotný Štedrý večer, ak vám chýbajú nápady a hľadáte výživné trojchodové jedlo, náš skúsený šéfkuchár Renaud Goigoux z reštaurácie Rouhi v Amsterdame má pre vás sviatočnú trojchodovú večeru, ktorá vás určite zaujme.

 

Zostáva 50 až 60 dní: obchod

Čas: 2 až 3 dni

Niektorí ľudia sú systematickí a nakupujú vianočné darčeky počas celého roka. Ak to nie je váš prípad, vyhraďte si na nakupovanie dostatok času. "Ak sa chystáte vyraziť do obchodu v húfoch, nech to stojí za to! Snažte sa nakupovať mimo špičky. Ak vyrazíte do obchodov v sobotu o ôsmej ráno, budete s nákupmi hotoví dvakrát rýchlejšie ako v nedeľu popoludní. Ak môžete, odíďte z práce skôr alebo si zabezpečte stráženie detí a vyberte si na nákupy pracovný deň," hovorí Marisa.

Jej obľúbený spôsob nakupovania je online. Všetci veľkí predajcovia majú počas sviatkov dopravu zadarmo, tak to využite! Nakupujte v pyžame a ušetrite obrovské množstvo času. Zároveň však myslite na planétu a zachráňte všetky papiere, krabice a bublinkové fólie, aby ste ich mohli znovu použiť.

Najlepší tip: Prečo sa nepozrieť do záhrady alebo miestneho parku, či sa vám nepodarí nazbierať nejaké listy, ktorými by ste mohli ozdobiť svoje darčeky? Vyhľadajte vetvičku cesmíny alebo si vytlačte nejaké doma vypestované kvety, aby ste darčekom dodali osobný nádych.

 

Zostáva 30 dní: napíšte si vianočné prianie

Čas: 1 až 3 hodiny

Pre mnohých je to najmonotónnejšia úloha. A hoci sa môže zdať, že vianočná pohľadnica je zastaraným gestom, môže byť jedným z najcennejších, pretože nás spája s ľuďmi, ktorých máme radi. Vyhraďte si čas, pustite si hudbu, vezmite si drink a pohodlne sa usaďte. Podobne ako písanie denníka, aj písanie vianočných pohľadníc môže byť meditatívne.

Venujte každému prianiu čas, povedzte osobe, ktorej píšete, prečo ste jej vďační za to, že je vo vašom živote, a nechajte si záležať na každom slove. Vaša sústredená energia a premyslené slová môžu v tomto sviatočnom období pre niekoho znamenať zmenu. V týchto chvíľach si všímajte ľudí okolo seba. Prečo nenapísať pohľadnicu susedovi alebo niekomu, koho poznáte a kto by mohol byť počas sviatkov osamelý?

Najlepší tip: Zistite si pred Vianocami termíny poslednej pošty vo vašom okolí a zapíšte si ich do diára. Ak posielate pohľadnice alebo darčeky do zahraničia, bude to trvať dlhšie, preto sa uistite, že ste všetko poslali včas.

 

Zostáva 24 dní: myslite pozitívne

Čas: 20 minút denne

Starostlivosť o duševné zdravie je v tomto náročnom období veľmi dôležitá. Marisa odporúča vyhradiť si čas na vedomé dýchanie. "Táto jednoduchá technika pomáha vytvoriť neutrálny priestor, ktorý vám zabráni vracať sa stále k tým istým úzkostným myšlienkam. Vedomé dýchanie upokojuje nervový systém, zvyšuje koncentráciu a pomáha vám zvládať emocionálne reakcie v určitých situáciách," vysvetľuje.

    1.Krok - nadýchnite sa nosom a počítajte do štyroch

    2.Krok - podržte počítanie do 4

    3.krok - vydychujte ústami a počítajte do 4, pričom vydávajte zvuk fúkania

    4.krok - počítajte do 4

    5.krok - opakujte túto sekvenciu po dobu 10 nádychov

Pre slávnostnú atmosféru si predstavte, že vdychujete zlaté svetlo a vydychujete sivú hmlu, ktorá obsahuje všetky vaše zlé pocity.

"A nezabudnite, že všetci sa rodíme s vnútorným mentorom - tým malým hláskom v hlave, ktorý nás ako bábätko nabádal, aby sme sa napriek stovkám neúspechov naučili hovoriť a chodiť. A predsa nechávame svojho vnútorného kritika, aby prevzal iniciatívu a ovládol naše myšlienky. Oživte svojho vnútorného mentora v slávnostnej podobe roztomilého škriatka alebo priateľského snehuliaka. Zakaždým, keď sa budete cítiť nešťastní, zavolajte svojho vnútorného radcu, aby vám pripomenul, že robíte všetko, čo je vo vašich silách, a že ste v skutočnosti úžasní!" hovorí Marisa.

 

Zostáva 7 dní: odhláste sa a znovu sa prihláste

Čas: 10 až 20 minút denne

Nastavte si pravidelný režim a každý večer sa odhláste. Urobte si zoznam všetkého, čo musíte urobiť, a keď to napíšete na papier, nechajte to tak. Potom si pred spaním doprajte chvíľu pokoja a pokúste sa dosiahnuť pocit pohody. Uistite sa, že ste tento čas využili na relaxáciu, či už ide o kúpeľ alebo čítanie knihy. Prípadne (alebo tiež!) si nájdite trochu času pre seba počas každého dňa pomocou tejto meditácie pri chôdzi. Duchaplné slová v kombinácii s čerstvým vzduchom vám dodajú pocit regenerácie.

 

Deň D: Vytvorte príjemnú atmosféru

Čas: 5 minút

Vône vysielajú signály do časti mozgu, ktorá ovláda spomienky a emócie. Ukázalo sa, že domáce prostredie príjemné pre zmysly, ktoré sa, žiaľ, často prehliada, pomáha pri depresii, úzkosti a sezónnej afektívnej poruche (SAD). Navyše vždy, keď zacítite známu vôňu, prenesiete sa do šťastných spomienok na sviatky. Prevoňajte svoj domov obľúbenými vonnými tyčinkami alebo sviečkami zo súkromnej kolekcie. Nájdite si chvíľu, zapáľte sviečku a umiestnite ju do stredu svojho domova.