Je vaša pokožka hlavy zdravá? Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť

Pokožka hlavy je základom zdravých vlasov, ale doteraz sa na ňu často zabúdalo. Prečítajte si nášho odborného sprievodcu, v ktorom nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o udržiavaní zdravej pokožky hlavy.

 

Silné, lesklé a zdravé vlasy sú to, o čo sa mnohí z nás usilujú, ale bez zdravej pokožky hlavy, ktorá je základom všetkého, môže tento cieľ zostať nedosiahnuteľný. Zatiaľ čo sa všetka pozornosť sústreďuje na naše vlasy, nehovoriac o pokožke tváre a zvyšku tela, zdravie pokožky hlavy sa príliš často zanedbáva. Samozrejme, až kým sa nevyskytne problém.

Svrbenie, šupinatá alebo bolestivá pokožka hlavy je často varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Čo však robiť, aby ste problémom s pokožkou hlavy predišli? Obrátili sme sa priamo na odborníkov.

Či už vás zaujíma, ako liečiť suchú pokožku hlavy, čo spôsobuje svrbenie, alebo len ako udržať pokožku hlavy v špičkovej kondícii, prečítajte si, čo všetko potrebujete vedieť.

 

AKO VYZERÁ ZDRAVÁ POKOŽKA HLAVY?

 

Ak máte radšej dlhšie vlasy, môže byť ťažké posúdiť, ako dobre je na tom vaša pokožka hlavy pod všetkými tými vlasmi. Vo všeobecnosti však platí, že pokožka hlavy, ktorá je v dobrom stave, by mala byť príjemná - ani príliš suchá, ani nadmerne mastná. Zdravý rast vlasov je tiež znakom toho, že všetko vyzerá dobre. "Zdravá pokožka hlavy je čistá a bez nadmernej mastnoty, nečistôt a nánosov rôznych produktov. Nemala by vám spôsobovať žiadne nepríjemné pocity, ako je svrbenie, pálenie alebo citlivosť," hovorí senior farmaceut Abbas Kanani.

 

PRÍZNAKY NEZDRAVEJ POKOŽKY HLAVY

 

Svrbenie, podráždenie a lupiny môžu byť príznakmi toho, že vaša pokožka hlavy potrebuje viac pozornosti a starostlivosti. To isté platí pre nadmerné vypadávanie vlasov, rednutie alebo pomalý rast vlasov, vysvetľuje Kanani. "Tieto príznaky môžu naznačovať problém s produkciou prirodzených látok, nedostatočným prekrvením alebo nedostatočnou vlasovou hygienou. Zdravie pokožky hlavy môže byť ohrozené aj akné, folikulitídou a psoriázou, ktoré môžu spôsobiť zápal," dodáva.

Ak si myslíte, že sa u vás vyskytuje niektorý z týchto problémov, je dobré poradiť sa so svojím všeobecným lekárom alebo lekárnikom. Ako dodáva Kanani, to isté platí, ak spozorujete pretrvávajúci zápach, ktorý by mohol byť znakom rastu baktérií.

 AKO SA VYSPORIADAŤ SO SUCHOU ALEBO CITLIVOU POKOŽKOU HLAVY

 

Pocit napnutej pokožky nie je nikdy príjemný. Vyskúšajte preto tieto odborné tipy od lekárky Kanani, ako si poradiť s pocitom suchej pokožky hlavy.

- Pri umývaní vlasov a pokožky hlavy používajte hydratačné šampóny, ktoré pomáhajú vyživovať vlasy a pokožku hlavy. Pomôže aj vyhýbanie sa drsným sulfátom.

- Nadmerné umývanie môže zbaviť vaše vlasy a pokožku hlavy prírodných látok, čím sa vysušenie ešte zhorší. Skúste znížiť frekvenciu umývania šampónom.

- Máte radi horúce sprchy? Suchú pokožku môže zhoršiť aj príliš teplá voda, preto si pri umývaní vlasov vyberajte studenú alebo vlažnú vodu, aby ste si udržali hydratáciu.

- Zvlhčovač vzduchu môže zvýšiť vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti a následne pomôcť zabrániť nadmernému vysušovaniu pokožky hlavy.

 

AKO LIEČIŤ SVRBIACU ALEBO PODRÁŽDENÚ POKOŽKU HLAVY

 

"Najprv sa snažte odolať nutkaniu škrabať sa. Môže to viesť k poškodeniu pokožky, zápalu a v konečnom dôsledku situáciu ešte zhoršiť," radí Kanani. Namiesto toho môžete vyskúšať jeho tipy.

- Ak sú príčinou svrbenia lupiny alebo seboroická dermatitída, prospešné môže byť používanie liečivých šampónov. Zmiernia svrbenie a môžu tiež pomôcť znížiť tvorbu lupín.

- Na úľavu naneste na pokožku hlavy malé množstvo jemného hydratačného kondicionéra alebo prírodných olejov, ako je kokosový olej alebo olej z čajovníka. Nechajte krátko pôsobiť a potom opláchnite.

- Zvážte používanie jemnejších, hypoalergénnych vlasových prípravkov bez vône, kým podráždenie neustúpi. Najprv ich vyskúšajte na malej časti pokožky hlavy.

 

AKO LIEČIŤ LUPINY ALEBO ŠUPINATÚ POKOŽKU HLAVY

 

Vytrvalé biele šupinky môžu byť nepríjemné a sú hlavným znakom toho, že vaša pokožka hlavy potrebuje starostlivosť a pozornosť. Vyskúšajte tieto rady Kanani, aby ste získali kontrolu nad svojou pokožkou.

- Stres sa spája s rôznymi kožnými ochoreniami vrátane lupín. Cvičenie, meditácia a práca s dychom môžu pomôcť zmierniť stres a potenciálne zlepšiť zdravie pokožky hlavy.

- Vyhľadajte šampóny proti lupinám obsahujúce účinné látky, ktoré môžu pomôcť znížiť šupinatenie.

- Jemné masírovanie pokožky hlavy končekmi prstov počas šampónovania môže pomôcť uvoľniť a odstrániť lupiny. Vyhnite sa však používaniu nechtov, ktoré môžu spôsobiť ďalšie podráždenie alebo poškodenie. Môžete tiež vyskúšať náš peeling na pokožku hlavy na odlupovanie šupín.

- Snažte sa vyhnúť nadmernému umývaniu vlasov, ktoré zbavuje pokožku hlavy prirodzených olejov a zhoršuje suchosť, lupiny a šupinatosť.

 

3 SPÔSOBY, AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÚ POKOŽKU HLAVY

 

  1. Doprajte svojej pokožke potraviny bohaté na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, ryby, orechy a semená. Potrebujete inšpiráciu? Máme pre vás množstvo chutných receptov bohatých na živiny, ktoré môžete vyskúšať.
  2. Udržujte vlasy a pokožku hlavy čisté pravidelným umývaním šampónom a kondicionérom, ktoré sú vhodné pre váš typ vlasov a pokožky. S našou personalizovanou líniou starostlivosti o vlasy je to jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.
  3. Dobrý krvný obeh je nevyhnutný pre prísun kyslíka a základných živín do pokožky hlavy a vlasových folikulov. Pravidelné cvičenie, česanie vlasov a jemné masírovaním pokožky hlavy ju môžete udržiavať v dobrom stave. K masáži pridajte peeling na pokožku hlavy z kolekcie Elixír, ktorý pokožku hlavy vyčistí.