Prečo je priateľstvo dôležité pre vaše zdravie?

Priateľstvo je jedným z najdôležitejších aspektov šťastného života. Zistite, ako môžete investovať do svojich vzťahov s priateľmi a ešte viac ich zlepšiť.

 

VEDECKÉ DÔKAZY O VPLYVE PRIATEĽSTVA NA POHODU

 

Desaťročia výskumu ukázali, že vzťahy sú kľúčom k šťastiu. Ľudia sú prirodzene spoločenskí a najlepšie sa cítia vo vzťahoch s inými ľuďmi. Trávenie času s ľuďmi, ktorým dôverujete a ktorých rešpektujete, vám nielen zlepší náladu, ale aj posilní zdravie vášho mozgu a zníži riziko ochorení, ako je napríklad demencia. Prispieva k pocitu spolupatričnosti, bezpečia a uvoľňuje "hormón lásky a dôvery" oxytocín a spúšťa serotonín a dopamín, hormóny dobrej nálady. Dlhodobá sociálna izolácia alebo osamelosť môže dokonca skrátiť dĺžku života o neuveriteľných 15 rokov!

Takže teraz, keď už vieme, akú hodnotu a výhody má mať priateľov, pozrime sa na niektoré zrejmé aj menej zrejmé spôsoby, ako si získať priateľov a posilniť puto medzi vami a ostatnými.

 

     1.ODVÁŽIŤ SA BYŤ SÁM

Znie to ako veľmi zvláštna rada v článku o priateľstve, ale ak dokážete byť sami, znamená to, že nebudete nadväzovať priateľstvá len preto, aby ste sa menej báli alebo cítili osamelo. Neuspokojíte sa len tak s niekým a budete sa priateliť len s ľuďmi, ktorí sú pre vás skutočne výnimoční. Schopnosť byť sám vám dáva silu byť tu pre svojich priateľov, keď vás potrebujú, čo vytvára silnejšie puto. Navyše, keď budete sami, spoznáte, čo je pre vás najdôležitejšie, a budete mať čas načerpať nové sily.

 

     2.STRETNÚŤ SA S PODOBNE ZMÝŠĽAJÚCIMI ĽUĎMI.

Nájsť si priateľov v dospelosti môže byť ťažké. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa zoznámiť s ľuďmi, je venovať sa koníčku, ktorý vás baví, a ideálne takému, ktorý zahŕňa skupinu. Či už sa prihlásite do speváckeho zboru, začnete sa venovať tímovému športu, ako je futbal, alebo sa prihlásite do umeleckého či jazykového klubu, budete mať niečo spoločné, na čom môžete stavať. Ak skupina ešte neexistuje, prečo nenavrhnete, aby ste si po ďalšom tréningu vyšli na rýchly drink? Môžete začať rozhovorom o spoločnej záľube a potom pokračovať ďalej.

 

     3.MÁM PLACHU. AKO SI MÁM NÁJSŤ PRIATEĽOV?

Ak ste plachý, niektoré z nasledujúcich tipov sa vám môžu zdať dosť desivé, ale vystúpiť zo svojej komfortnej zóny je polovica práce! Začnite pomaly a spočiatku sa pohybujte viac na verejnosti, spočiatku na nenápadných miestach alebo malých trhoviskách. Usmievajte sa na neznámych ľudí a nadviažte rozhovor s kvetinárkou alebo spolupracovníčkou. Tieto malé kroky vás povzbudia, zvýšia vašu energetickú hladinu a zlepšia vaše sociálne zručnosti. Ak máte koníčky, spojte sa s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, pretože podľa výskumov sa s nimi ľahšie zblížite. Nakoniec zostaňte otvorení a zvedaví.

 

     4.PRIJAŤ NEDOKONALOSŤ

Máte vysoké nároky na seba a svojich priateľov. Niekedy si však musíte nastaviť latku trochu nižšie, a to sa týka aj vašich priateľov. Ak prijmete niekoho chyby, pravdepodobne sa s ním zblížite viac, ako keby ste neustále poukazovali na jeho nedostatky. A ak ukážete zraniteľnosť, oceníte to a posilníte puto medzi vami.

     5.BUĎTE PRÍTOMNÍ

V dobe digitálnej komunikácie sa môže ľahko stať, že sa s priateľmi nevidíte celé týždne alebo dokonca mesiace. Niekedy je to nevyhnutné, napríklad keď žijú v zahraničí. Ak to však nie je váš prípad, naozaj sa snažte nájsť si čas na vzájomné stretnutia. Keď sa stretnete, úprimne ich vypočujte. Nepozerajte uprene do telefónu, dajte ho na tichý režim a snažte sa pozorne počúvať bez toho, aby ste sa unášali svojimi myšlienkami.

 

     6.NECHOVAJTE VOČI NIKOMU ZÁŠŤ

Všetci poznáme ten pocit, keď si uvedomíme, ako veľmi niekoho milujeme, až keď sa stane niečo zlé. Keby ste si svoje nezhody nevyriešili skôr, bolo by to naozaj hrozné. Preto by ste to mali urobiť čo najskôr: nechovajte zášť a odpustite si svoje chyby. Chce to trochu odvahy, ale všimnete si, že vás to môže skutočne zblížiť. Vyskúšajte túto meditáciu o odpustení.

 

     7.BUĎTE OHĽADUPLNÍ

Všetci sme zaneprázdnení a v čase, keď nemôžete byť fyzicky prítomní, môžete byť prítomní iným spôsobom. Pošlite spontánnu správu alebo príspevok, o ktorom si myslíte, že by vášho priateľa zaujal, alebo možno dokonca knihu či film, ktorý máte obaja radi a môžete sa o ňom porozprávať pri najbližšom stretnutí.

 

     8.REŠPEKTOVAŤ ROZDIELY

Najmä v súčasnej politickej situácii môžu rozdiely v politických názoroch spôsobiť hádky alebo odcudzenie. Ale nemusí to tak byť a je to aj trochu škoda, pretože kto by naozaj chcel mať skupinu priateľov plnú "áno"? Nie je oveľa zaujímavejšie mať blízke vzťahy aj s ľuďmi, ktorí majú iné názory ako vy? Na udržanie dobrých vzťahov je dôležité nebrať si žiadne vyjadrenia osobne. Snažte sa byť otvorení voči názorom toho druhého, učte sa jeden od druhého a vo chvíľach, keď hrozí, že vášne vykypia, sa dohodnite, že jednoducho nebudete súhlasiť.

 

     9.ZISTITE, ČI STE DARCOM, PRÍJEMCOM ALEBO KOMBINÁCIOU OBOCH.

Nikto sa nestane vaším priateľom za jeden deň. Priateľstvo je niečo, čo sa musí budovať v závislosti od vzájomnej interakcie. A táto interakcia závisí aj od typu vašej osobnosti. Ste darca, ktorý sa stará o všetkých a na seba myslí málo? Ste skôr opak a myslíte len na to, čo zo vzťahu získate, bez toho, aby ste niečo dali späť? Alebo dokážete nájsť dokonalú rovnováhu medzi oboma? Zistite to a potom sa tomu prispôsobte, pretože priateľstvo je vždy otázkou dávania a prijímania.

 

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu prehĺbiť vaše existujúce vzťahy a možno aj vybudovať nové. Najmä s blížiacimi sa sviatkami je dôležité obklopiť sa ľuďmi, ktorých máte radi, a otvoriť im svoje srdce. Prečo nevyskúšať tento riadenú meditáciu a vypestovať si trochu lásky k sebe a k svetu okolo seba?