Chcete mať lepší spánok a viac energie? Zaťukajte si zuby a dajte si studenú sprchu

Týždeň sprchovania studenou vodou vám môže priniesť pocit, že ste na vrchole svojich síl. Vyskúšate to?

 

Skôr ako sa porozprávame o studenej sprche, chcem vám povedať jeden príbeh. V januári sa ma jedna kolegyňa opýtala, či by som s ňou a skupinou priateľov nechcel skočiť do rieky Amstel. Bolo to pochmúrne ročné obdobie, takže myšlienka na zvýšenie adrenalínu sa mi zapáčila. Ďalšia vec, ktorú si uvedomujem, je, že som stál na brehu rieky v teplákovej súprave počas sivého dňa v prudkom daždi. Rýchlo sme sa vyzliekli do plaviek a jeden po druhom sme sa spustili po ľadovom rebríku do ešte ľadovejšej vody pod nami. Chlad ma zasiahol ako cunami a vyrazil mi dych. Mimovoľne som lapal po dychu, mal som pocit, že mi chladný šok vytlačil z tela všetok kyslík. Asi dvadsať sekúnd som sa zmietal v snahe popadnúť dych, kým som vyliezol z vody, aby som sa aspoň zohrial uterákom.

Znie to desivo, však? Ale potom som sa cítila neuveriteľne. Mala som energiu! Cítila som sa živá! Mala som pocit, že môžem ovládnuť svet! Bola som šťastná, a to sa v mrazivom januári málokedy stáva. A tak som sa za tým pocitom hnala. Prihlásila som sa na ďalšie kúpele v studenej vode a začala som chodiť na kryoterapiu do suchej komory pod bodom mrazu, ktorá má rovnaké účinky na zvýšenie energie a nálady ako ľadová voda.

Problém je, že skočiť do ľadovej vody a ísť do kryokomory nie je práve pohodlné, počul som, že rovnaký účinok môže mať aj studená sprcha, ale nebol som o tom presvedčený. Oslovil som preto skupinu odborníkov, aby som zistil, či môžete rovnaké zdravotné účinky dosiahnuť aj doma pomocou studenej sprchy. Odpoveď vás možno prekvapí.

 

VÝHODY STUDENEJ VODY

 

Viem, že ani zďaleka neviem všetko o pozitívnych účinkoch chladu na ľudskú myseľ a telo.

"Vedecké dôkazy ukázali, že studená sprcha môže spôsobiť vazokonstrikciu alebo zúženie ciev. To môže pomôcť zlepšiť krvný obeh, čo potenciálne prospieva zdraviu kardiovaskulárneho systému a podporuje účinné dodávanie živín a kyslíka do rôznych telesných tkanív," hovorí Abbas Kanani, lekárnik v internetovej lekárni Chemist Click, a dodáva: "Studená sprcha tiež stimuluje sympatický nervový systém, čo vedie k zvýšenej aktivite a zvýšeniu energie. Niektoré štúdie naznačujú, že pôsobenie chladu môže tiež stimulovať uvoľňovanie endorfínov a iných neurotransmiterov, ktorých pôsobenie vedie k zlepšeniu nálady a zníženiu príznakov depresie." To vysvetľuje, prečo som sa po skoku do rieky cítil na vrchole síl.

Hoci sa niektorí obávajú, že ponorenie do studenej vody môže spôsobiť ochorenie, vedecké dôkazy naznačujú opak. Sir Christopher Ball, spoluzakladateľ Oxfordského projektu dlhovekosti, hovorí: "Je známe, že studené sprchy stimulujú imunitný systém, a preto štúdie skutočne ukázali, že tí, ktorí sa sprchujú, menej často ochorejú." Abbas Kanani súhlasí: "Vystavenie chladu aktivuje stresovú reakciu organizmu, čo vedie k zvýšeniu počtu bielych krviniek a potenciálne posilňuje imunitné funkcie."

Ale tým to nekončí, okrem týchto neuveriteľných výhod existujú aj ďalšie. "Vystavenie chladu sa často využíva na podporu regenerácie po cvičení, pretože vedci zistili, že tento proces môže pomôcť znížiť zápal, bolesť svalov a oxidačný stres, čo umožňuje rýchlejšiu regeneráciu a lepší výkon. Studená voda tiež pomáha sťahovať póry a znižovať mastnotu pokožky, čo môže byť prospešné pre pleť so sklonom k akné. Studené sprchy môžu dokonca zlepšiť celkové zdravie a vzhľad vlasov tým, že zvýšia ich lesk a znížia ich krepovatenie," hovorí Kanani. Už ste presvedčení?

 

 AKO VYUŽIŤ VÝHODY STUDENEJ VODY

Vonkajšie plávanie vám umožní vystaviť celé telo chladu a studené kúpele vám umožnia presne kontrolovať teplotu vody a dĺžku pobytu v nej. Studené sprchy sú však pre nás všetkých najvhodnejším spôsobom, ako využiť výhody chladu. Skôr než sa do nich však ponoríte, musíte sa na ne pripraviť.

"Odporúčam vám, aby ste sa najprv osprchovali teplou vodou a potom znížili teplotu na chladnú, ale nie mrazivú. Začnite s jednou minútou a až potom predĺžte studenú vodu. V sprche sa neustále pohybujte, aby sa chlad nesústredil na jednu oblasť pokožky. A nezačínajte len na tvári, pretože to môže vyvolať reflex, ktorý znižuje srdcovú frekvenciu a môže viesť k mdlobám," odporúča Dr. Ross Perry, lekársky riaditeľ spoločnosti Cosmedics.

Chcete zadať teplotu? Abbas Kanani odporúča používať vodu s teplotou okolo 20 °C (68 °F) alebo nižšou, aby sa dosiahli požadované chladiace účinky. "Najlepšie je experimentovať s rôznymi teplotami, aby ste zistili, čo vám najviac vyhovuje," hovorí.

Tony Pemberton, tréner epigenetiky, hovorí, že optimálny čas je 3 minúty, takže sa snažte priblížiť k tomuto času. "Dávajte pozor, aby ste to nepreháňali!" varuje a dodáva: "Je to skvelý čas na súčasnú prácu s dychom, napríklad na spomalenie dýchania, aby ste si navodili stav pokoja." Aby ste tento čas využili ešte lepšie, sir Christopher Ball odporúča "premýšľať o výzvach dňa a týždňa, ktoré vás čakajú, a uistiť sa, že k nim pristupujete pozitívne".

 A stojí za zmienku, že studená sprcha nie je pre každého, čo je v poriadku. "Je dôležité venovať pozornosť tomu, ako vaše telo reaguje na studenú vodu. Ak sa začnete cítiť nadmerne nepríjemne, intenzívne sa trasiete alebo pociťujete akékoľvek negatívne príznaky, mali by ste prestať a zohriať sa, pretože to môže viesť k nepriaznivým účinkom. Ak máte nejaké závažné zdravotné ťažkosti, napríklad kardiovaskulárne problémy alebo Raynaudovu chorobu, pred studenou sprchou je vhodné poradiť sa s lekárom," varuje Abbas Kanani.

 

PRIJMITE VÝZVU RITUÁLOV A VYSKÚŠAJTE STUDENÚ SPRCHU POČAS JEDNÉHO TÝŽDŇA

 

Chcete vyskúšať studenú sprchu? Prijmite týždennú výzvu Rituals Studená sprcha. Ak sa so studenou sprchou ešte len zoznamujete, začnite so svojou obvyklou teplotou a na posledných 30 sekúnd prejdite na studenú sprchu. Potom každý deň predlžujte čas studenej sprchy.

 

    1.DEŇ: 30 SEKÚND

 Začnite krátkym, prudkým prúdom studenej vody.

    2.DEŇ: 1: 40 SEKÚND

 Dnes predĺžte tento čas len o 10 sekúnd - zvládnete to!

    3.DEŇ: 1 MINÚTA

 Cítite sa dobre? Dnes skúste 60 sekúnd a sústreďte sa na dýchanie, ktoré musí byť pomalé a rovnomerné.

    4.DEŇ: 75 SEKÚND

 Dnes len 15 sekúnd navyše, nezabudnite, že vám pomôže váš dych.

    5.DEŇ: 90 SEKÚND

 Dnes spojte svoje pomalé, hlboké dýchanie s tým, že tento čas venujete zamysleniu sa nad tromi vecami, za ktoré ste vďační.

    6.DEŇ: 2 MINÚTY

 Výzva je takmer na konci! Svoje pomalé dýchanie spojte so spomienkou na 10 pozitívnych vecí vo svojom živote - môžu to byť vaši priatelia, blížiaca sa dovolenka, obľúbené jedlo, čokoľvek! Skôr než sa nazdáte, čas vyprší.

    7.DEŇ: 3 MINÚTY

 Dobre, dnes je na programe najväčší časový skok. Verím vám, ale ak nestihnete celé tri minúty, môžete to skúsiť znova zajtra. Nezabudnite počas tohto času pomaly a zhlboka dýchať - váš dych je v studenej sprche váš najlepší priateľ. Pustite si svoju obľúbenú optimistickú pieseň, ktorá vám povzbudí hormóny šťastia a pomôže vám to zvládnuť.

 

Studená sprcha je jednoduchý spôsob, ako si každý deň zlepšiť zdravie a pohodu, takže keď raz zdoláte túto výzvu, pokračujte v nej.