Ako sa dokonale starať o pleť? Naučíme vás

Pomôžeme vám zostaviť dokonalú starostlivosť o pleť a ukážeme vám, ako správne aplikovať všetky produkty.

 

Kozmetický priemysel je rýchlo sa rozvíjajúce odvetvie, takže môže byť ťažké vybrať si, ktoré výrobky sú nevyhnutné a ktoré sú len príjemné. V akom poradí by ste mali používať všetky tie krémy a séra? Na čo by ste si mali dávať pozor pri kúpe nových výrobkov starostlivosti o pleť? Ktoré zložky sú dôležité a ako zistíte, ktoré výrobky vašej pleti vyhovujú najviac? Tieto zásady ideálnej starostlivosti o pleť sú skratkou k vašej žiarivej pleti.

Naozaj to chápeme. Niekedy ste jednoducho príliš unavení a niekedy sa ráno tak ponáhľate, že na starostlivosť o pleť nemáte viac ako 5 minút. Investovať viac času do svojej rutinnej starostlivosti sa však naozaj oplatí, pretože naša pleť toho denne veľa prežije. Napríklad je veľmi dôležité chrániť ju pred znečistením ovzdušia a UV žiarením. Vaša pokožka potrebuje hydratáciu, určitú pomoc pri odstraňovaní odumretých kožných buniek a podporu v boji proti starnutiu. Tajomstvo krásnej a zdravej pleti spočíva v zavedení rutinnej starostlivosti o pleť, ktorá je jednoduchá, účinná a ľahko prispôsobiteľná.

 

VÝCHODISKOVÝ BOD: URČENIE TYPU PLETI

Ide o to, že hoci sa všetci rodíme s typom pleti, ktorý je daný geneticky, môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi, ako je stres, životný štýl alebo hormóny. "Existujú štyri základné typy pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná," hovorí odborníčka na pleť Ksenia Selivanová a dodáva: "Existujú aj sekundárne typy pleti: citlivá, dehydrovaná, starnúca, so sklonom k akné, s ružovkou a poškodená slnkom."

Keď máte normálnu pleť, máte malé póry a nevyskytujú sa u vás výsevy, pupienky ani suché či mastné škvrny. Máte šťastie! Ak je vaša pleť napätá a občas trpíte šupinatením alebo suchosťou, máte lipidovú suchú pleť. Mastná pleť môže mať čierne bodky a škvrny a vaše póry sú väčšie, a preto viditeľnejšie. A napokon zmiešaná pleť znamená, že vaša T-zóna (čelo, nos a brada) je mastnejšia ako zvyšok tváre. Vaše líca môžu byť normálne alebo dokonca suché.

Ak chcete mať skvelú pleť, nemusíte si osvojiť zložitý postup v 12 krokoch inšpirovaný kórejskou kozmetikou, ale musíte byť trochu strategickí v závislosti od toho, ako sa vaša pleť práve prejavuje. Chvíľu sa zamyslite nad tým, aký je váš primárny typ pleti a aké môžu byť vaše sekundárne problémy. Použite ich ako kompas pri hľadaní produktov, ktoré potrebujete. "A nezabudnite, že ranná starostlivosť o pleť by sa mala zameriavať na ochranu, zatiaľ čo nočná starostlivosť má za cieľ pleť vyživiť a oživiť," hovorí ďalšia odborníčka na starostlivosť o pleť Megan Felton.

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ LEN PRE VÁS

Základná rutina sa mierne líši v závislosti od typu vašej pleti a jej problému, ale v zásade by mala pozostávať z troch krokov: čistenie ráno a večer, prípravok starostlivosti o pleť, ako je napríklad booster, sérum alebo tonikum, ktoré sa môžu používať ráno a/alebo večer, a hydratačný krém. Pokročilejšia rutinná starostlivosť o pleť trvá dlhšie a poskytuje pleti cielenejšiu starostlivosť.

Základná starostlivosť o pleť pozostáva z týchto krokov:

RÁNO A VEČER

čistenie
sérum
hydratačný krém

 

Komplexná starostlivosť o pleť môže vyzerať takto:

RÁNO

čistiaci prípravok na tvár
tonikum
booster
sérum
očný krém
denný krém
výrobok s SPF (ochranným faktorom)

 

VEČERNÝ

dvojité čistenie
peeling
tonikum
booster
sérum
nočný krém a/alebo olej

 

Pozrime sa teraz na jednotlivé kroky podrobnejšie:

ČISTENIE

Toto je jeden z najdôležitejších krokov v starostlivosti o pleť. Vaša pleť prichádza denne do kontaktu so znečisteným ovzduším a inými škodlivinami, ktoré je potrebné v noci odstrániť. Dôležité je aj opätovné čistenie pleti ráno, aby ste predišli upchatiu pórov. Spôsob, akým to urobíte, závisí od typu vašej pleti a osobných preferencií. Suchšie typy potrebujú vyživujúci čistiaci prípravok na báze mlieka alebo oleja. Pre mastnú/kombinovanú pleť sú vhodné penové čistiace prípravky alebo dokonca čistiace prípravky na báze oleja, pretože dobre rozkladajú kožný maz, ale nezabudnite si večer pleť vyčistiť dvakrát, aby ste zabránili upchatiu pórov. Na druhej strane, micelárne produkty sú vhodné pre všetky typy pleti.

 

TONIKUM

Tonikum sa používa po očistení pleti. Je to riedka tekutina, ktorá má za úlohu odstrániť všetky odolné nečistoty, dodať pleti živiny, vyrovnať ju a pomôcť následným produktom z vašej starostlivosti o pleť, aby sa lepšie vstrebávali. Toniká bez alkoholu sú skvelou voľbou pre všetky typy pleti, upokojujú a hydratujú suchú pleť, vyrovnávajú pH a odstraňujú prebytočný maz z mastnej alebo zmiešanej pleti.

 

BOOSTERY

Ako iste tušíte, posilňovače sú určené na to, aby dodali vašej pleti energiu! Každý z nich obsahuje špecifickú zmes zložiek, pričom jedna účinná látka je vo vyššej koncentrácii, aby vyhovovala vašim špecifickým potrebám a typu pleti. Tieto produkty môžu pomôcť rehydratovať, regenerovať a oživiť vašu pleť aj v hlbších vrstvách. Keďže toniká a boostery sú ľahšie ako séra, mali by sa aplikovať ako prvé. Nemusíte ich používať stále, ale môžete ich pridať do svojej rutiny, keď vaša pleť potrebuje trochu viac energie.

 

SÉRA

Séra sú tenšie ako denné alebo nočné krémy a zvyčajne obsahujú vyššiu koncentráciu účinných látok. Ľahšia textúra znamená, že sa vstrebávajú hlbšie do pokožky, takže môžu pôsobiť tam, kde majú najväčší účinok. Zvyčajne sa aplikujú pred hydratačnými krémami a sú vhodné takmer pre všetky typy pleti.

OČNÉ KRÉMY

Bez ohľadu na to, či má váš očný krém textúru podobnú séru alebo je bohatší, najlepšie je nanášať ho prstenníkom pred olejom alebo hydratačným krémom. Keďže pokožka okolo očí je citlivejšia, vyžaduje si osobitnú starostlivosť, napríklad vhodnú koncentráciu účinných látok. Ak vás v oblasti pod očami trápia najmä vrásky, opuchy, hyperpigmentácia alebo tmavé kruhy, existuje množstvo očných krémov, ktoré vám môžu pomôcť.

"Ak máte sklon k opuchnutým očiam, odporúčam používať očný krém len ráno. Pokožka okolo očí je citlivejšia a počas spánku sa v tejto citlivej oblasti môžu hromadiť produkty a krvný obeh sa spomaľuje," hovorí medzinárodne uznávaná odborníčka na starostlivosť o pleť Abigail James.

 

DENNÉ A NOČNÉ KRÉMY

Ráno používajte denný krém a večer nočný krém. Tieto krémy sú často prispôsobené konkrétnym typom pleti a sú navrhnuté tak, aby pleť hydratovali, zadržiavali v nej vlhkosť a zanechávali ju hladšiu a jemnejšiu.


PRODUKTY S OCHRANNÝM FAKTOROM SPF

Aj v zime je dôležité chrániť pokožku pred UV žiarením, a hoci mnohé krémy obsahujú SPF, v skutočnosti je oveľa lepšie používať ochranu pred slnkom ako vrchnú vrstvu po nanesení denného krému.

 

OLEJE

Oleje vyživujú pokožku a zachovávajú všetky účinné látky, takže záleží na osobných preferenciách. Ak je vaša pleť obzvlášť suchá, môžete používať olej aj hydratačný krém, zatiaľ čo pri mastnej pleti a pleti náchylnej na tvorbu škvŕn je lepšie olej vynechať. Hydratačný krém na báze vody nedokáže preniknúť do oleja, takže pre istotu vždy po nanesení krému (ak ho používate) vklepte olej do suchých miest. V opačnom prípade si pleť olejom premasírujte, ak ho používate samostatne. 

"Raz týždenne si rada robím masáž tváre olejom. Nielenže vyživuje pokožku esenciálnymi mastnými kyselinami a olejmi, ale tiež posilňuje krvný obeh, uvoľňuje svaly a poskytuje potrebnú chvíľku starostlivosti o seba," hovorí Abigail.

 

MASKY A PEELINGY

Niekoľkokrát týždenne zaraďte do svojej rutiny pleťové masky a peelingy. Ak si predtým urobíte peeling, podporíte účinky pleťovej masky.

"Maska raz týždenne večer je skvelý spôsob, ako dodať pleti energiu. Ak je vaša pleť mastnejšia, môžete sa rozhodnúť pre masku s dreveným uhlím. Ak potrebujete hydratáciu a rozjasnenie, ideálna je AHA maska alebo hydratačná pleťová maska," upozorňuje Abigail. Počas večerov, keď používate masku, môžete vynechať posilňovač, sérum a možno aj nočný krém a/alebo olej v závislosti od typu vašej pleti a použitej masky. Napríklad, ak bola maska neuveriteľne výživná, možno nebudete potrebovať ďalšiu vrstvu hydratačného krému, ale ak ste použili AHA masku, hydratačný krém vašu domácu kúru pekne zakončí.

Peeling na tvár je jemný a pôsobí inak ako iné typy peelingov. Dobrý peeling obsahuje kyseliny, ktoré zabezpečujú ľahšie uvoľňovanie odumretých kožných buniek zvnútra, čo má za následok sviežejšiu a žiarivejšiu pleť. S pribúdajúcim vekom a ďalšími faktormi, ako je napríklad poškodenie slnkom, sa pokožka ťažšie zbavuje odumretých kožných buniek, preto je peeling nevyhnutný. Vaša pokožka sa tomu musí prispôsobiť, preto začnite pomaly. Všeobecným pravidlom je raz alebo dvakrát týždenne. Ak to budete dodržiavať, zistíte, že je to tak trochu zázračný liek na škvrny, vrásky a suchú pleť. Pri pravidelnom používaní peelingu je nesmierne dôležité, aby ste po ňom pleť hydratovali.

AKO SA VRÁTIŤ

"Dobrý spôsob, ako si zapamätať vrstvenie produktov, je začať najprv s redšími produktmi na báze vody, ako je tonikum a posilňovač, a potom s hustejšími produktmi na báze oleja. Ráno by ste mali vždy zakončiť produktom s ochranným faktorom SPF," hovorí Megan.

 

ZOZNAM LÁTOK

Bez ohľadu na to, aké produkty používate v starostlivosti o pleť, vždy skontrolujte zoznam zložiek. Nenechajte sa zastrašiť zložitou terminológiou; preskúmajte, ktoré zložky sú pre váš typ pleti najlepšie, a dobre sa informujte. Vyhnite sa výrobkom, ktoré obsahujú alkohol, a uistite sa, že parfum je poslednou zložkou na zozname, pretože to znamená, že výrobok ho neobsahuje veľa. Medzi zložky, ktorých prospešnosť pre vašu pleť bola vedecky dokázaná, patrí retinol, vitamín E a vitamín C. Existujú aj zložky, ktorým by ste sa mali vo všeobecnosti vyhýbať, ako sú parabény, minerálne oleje a kremík.

 

PRISPÔSOBIŤ STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ VEKU

S pribúdajúcim vekom musíme zvážiť zmenu postupov starostlivosti o pleť, pretože naše hormóny a životný štýl môžu byť v dvadsiatke úplne iné ako v štyridsiatke.

Vo všeobecnosti platí, že mladšej pleti prospievajú krémy a séra s ľahšou textúrou. Čokoľvek príliš ťažké alebo výživné by mohlo spôsobiť vyrážky, preto sa s "anti-ageing produktmi" neponáhľajte príliš skoro!

Po štyridsiatke klesá hladina hormónov, najmä estrogénu, čo spôsobuje suchšiu pleť, zvýšenú potrebu hydratácie a potrebu vrstvenia produktov. Dodatočná hydratácia nemusí mať len podobu ťažších krémov, ale môže mať aj podobu hydratačných aktívnych látok, ako je hyaluron, ktorý sa nachádza v sérach a posilňovačoch vo forme ampuliek. Keď po nich nanesiete hydratačný krém, získate extra dávku hydratácie.

S pribúdajúcim vekom sa výrazne znižuje aj prirodzená obmena kožných buniek, takže peeling, ktorý tento proces podporuje, pomáha udržať mladistvý vzhľad a pocit. Exfoliovaná pokožka tiež lepšie odráža svetlo a vyzerá sviežo. Okrem toho exfoliácia umožňuje účinnejšie vstrebávanie ďalších zložiek starostlivosti o pleť. Odstránením odumretých buniek z povrchu pokožky uvoľníme cestu pre ešte lepšie fungovanie starostlivosti o pleť.

Nájdenie ideálnej starostlivosti o pleť si môže vyžadovať niekoľko pokusov a omylov. "Ak sa vám náhle objaví vyrážka alebo akné, kľúčovou zmenou vo vašej rutine by malo byť zníženie množstva hydratačného krému. Prejdite na jemný čistiaci prípravok a dvakrát týždenne pridajte masku s dreveným uhlím spolu s pravidelnejším peelingom," odporúča Abigail.