Vaša chvíľa... pozitívneho prístupu k životu

Vytváranie priestoru pre pozitívne momenty je pre našu pohodu nevyhnutné. Preto sme pripravili sériu tipov, ktoré vám pomôžu zvýšiť radosť zo života a ktoré môžete vyskúšať kedykoľvek a kdekoľvek.

 

Keď je ťažko, pozitívni ľudia vždy nájdu cestu z temnoty a práve z tohto prístupu k životu pramení radosť a vďačnosť. Pozitívnosť je nákazlivá, keď ste radostní, cítia to aj ľudia okolo vás. Prijmite tento spôsob života tým, že vstúpite do svetla a uvidíte úžasný potenciál, ktorý život ponúka, keď sa naň pozeráte cez optiku pozitívneho myslenia.

V nasledujúcich mesiacoch sa v Rituáloch budeme venovať téme pozitivity, ktorú sme prevzali z knihy Umenie oduševneného života, nášho kompasu, ktorý vás bude viesť na ceste k osobnej pohode. Byť pozitívny je voľba a môže vám pomôcť vyniknúť vo všetkých oblastiach vášho života od vzťahov až po kariéru.

Tak na čo ešte čakáte? Začnite hneď s našimi jednoduchými tipmi a trikmi, ktoré vám pomôžu praktizovať pozitívnejší pohľad na svet.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... VYNIKNITE SILOU SVOJEJ OSOBNOSTI

 

Štúdie preukázali, ako môže naše držanie tela ovplyvniť našu náladu. Pevné vzpriamené držanie tela vám môže pomôcť cítiť sa pozitívnejšie a dokonca môže vyvolať pocit sebadôvery a sily.

Pozitívnu náladu môžete aktivovať v priebehu niekoľkých sekúnd len úpravou svojho držania tela:

Postavte sa rovno, akoby ste mali nad hlavou šnúru.
Ramená stiahnite mierne dozadu a nadol, aby ste uvoľnili napätie.

Skúste vstúpiť do miestnosti s týmto posilneným postojom a uvidíte, ako sa budete cítiť.

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... MANTRA V DRUHEJ OSOBE

 

Venovať pozornosť tomu, ako hovoríte sami so sebou, a snažiť sa so sebou komunikovať láskavo, akoby ste boli najlepší priatelia, môže byť účinným spôsobom, ako sa pozitívne spojiť so svojím vnútorným sebakritikom. Podľa štúdie o samomluve je však účinnejšie hovoriť so sebou pomocou tretej osoby. Vždy, keď si všimnete, že si hovoríte niečo negatívne, nahraďte "ja" svojím menom.

Môže to byť niečo ako: "Kate, zvládla si tú situáciu najlepšie, ako si mohla."

Ak sa necítite pohodlne povedať to nahlas, vždy si to môžete zapísať alebo si vizualizovať, ako tieto slová hovoríte nahlas. Staňte sa sami sebe povzbudzovateľom tým, že budete používať tieto výroky v druhej osobe vždy, keď budete potrebovať okamžitú pozitívnu podporu.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... KÚZLO HUDBY

 

Či už ste ranné vtáča, alebo nie, prečo nezačať každý deň chvíľkou pohody a pustiť si nejakú hudbu, ktorá vám zlepší náladu? Dátový tím Spotify odporúča začať ráno skladbou zloženou z troch kvalít:

- Pozitívne texty,

- kreatívny štýl,

- silný rytmus, ktorý umocňuje pozitívnosť.

Pieseň "Lovely Day" od Billa Withersa bola vybraná medzi desať najlepších, pretože obsahuje všetky tri tieto vlastnosti.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... VAŠA INTUÍCIA K VÁM PREHOVORÍ

Keď sa ľudia na sklonku života obzrú späť na svoj život, najčastejšie ľutujú dve veci: že sa príliš snažili vyhovieť iným a že si želali svoj veľký sen a neuspeli. Obe tieto veci sú neodmysliteľne spojené s pozitivitou. Každý má v hlave negatívne myšlienky. Často je to však preto, že žijeme podľa očakávaní niekoho iného alebo sme si možno vytvorili vlastné spoločenské očakávania.

Ak chcete byť skutočne pozitívni, musíte nájsť svoje pravé ja. Možno bol výlet do Viedne vždy na vašom zozname, alebo možno máte stále na mysli hodiny spevu, ktorých ste sa vzdali. Nech je váš sen akýkoľvek, prežite ho teraz alebo aspoň urobte malé kroky k tomu, aby sa váš sen stal skutočnosťou.

Dnes sa zamyslite nad tým, ako tento sen vyzerá. Napíšte si jednu vec, ktorú chcete vo svojom živote dosiahnuť, a urobte ju SMART.

S - konkrétne

Vyberte si konkrétnu vec, ktorú chcete urobiť alebo zažiť.

M - merateľný

Ak sa chcete napríklad naučiť jazyk, merajte svoj úspech podľa toho, koľko podstatných mien viete, alebo či dokážete vychádzať s čašníkom v reštaurácii.

A - dosiahnuteľný

Ak je váš cieľ realistický, budete viac motivovaní.

 

R - relevantné

Uistite sa, že váš cieľ je skutočne relevantný, aby ste sa cítili pozitívnejšie a úprimnejšie. Položte si otázku a odpovedzte na ňu: Stanovujem si tento cieľ naozaj len pre seba?

T - termínovo

Stanovte si čas, kedy chcete svoj cieľ dosiahnuť. Môžete si ho rozdeliť na etapy, napríklad objednať si jazykový kurz, naučiť sa tieto podstatné mená, viesť tento rozhovor.

Takto ste podnikli kroky, stanovili si cieľ a vytvorili plán, ktorý vás nasmeruje na cestu k autenticite a pozitivite.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... STRAVUJTE SA PODĽA ROČNÉHO OBDOBIA

 

V ajurvéde sa verí, že naše hormóny a zdravie čriev sú spojené s ročnými obdobiami. Jesť sezónne, miestne ovocie a zeleninu je ideálny spôsob, ako doplniť príjem vitamínov, podporiť miestnu ekonomiku a jesť potraviny s optimálnou chuťou.

Bolo preukázané, že sezónna zelenina zlepšuje náladu a spája sa s dlhovekosťou. Ľudia žijúci v "modrých zónach", ktorých obyvatelia žijú najdlhšie, vykazujú najväčšie známky spokojnosti so životom, čiastočne vďaka sezónnemu a lokálnemu stravovaniu. Ak premýšľate, kde začať, pozrite si náš online časopis, kde nájdete recepty na chutné sezónne jedlá.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... KAŽDODENNÉ TANEČNÉ KREÁCIE

 

Všetci vieme, že cvičenie uvoľňuje hormóny dobrej nálady. Už 15 minút cvičenia denne stačí na zvýšenie chemických látok vyvolávajúcich eufóriu, zlepšenie kardiovaskulárnej kondície a okamžité zníženie stresu.

Všetci vieme, že cvičenie uvoľňuje hormóny dobrej nálady. Už 15 minút cvičenia denne stačí na zvýšenie hladiny chemických látok vyvolávajúcich eufóriu, zlepšenie kardiovaskulárnej kondície a okamžité zníženie stresu.

Tanec je mimoriadne zábavný spôsob, ako rozhýbať telo, ale ako intenzívne pohyby potrebujete? Jedna štúdia ukázala, že primerané cvičenie je spojené s pocitmi radosti a eufórie. V tomto pozitívnom duchu si na chvíľu pustite obľúbenú hudbu a dajte sa do pohybu.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... JE V PORIADKU BYŤ NIEKEDY SMUTNÝ

 

Pri takom veľkom spoločenskom tlaku mať len "dobré emócie" je ľahké potlačiť negatívne pocity. Štúdia ukázala, že počúvanie smutných piesní môže zvýšiť pozitivitu. Poukázala tiež na to, že zatiaľ čo niektoré piesne sú univerzálne smutné, niektoré piesne môžu znieť smutne len nám a nikomu inému.

Ak sa dnes cítite skleslo, je v poriadku prežiť svoju negativitu so smutnou melódiou. Štúdie ukázali, že smutná hudba nielen upokojuje, ale pomáha regulovať náladu a emócie, takže dúfajme, že sa k pozitívnym pocitom vrátite o niečo skôr.

 

VAŠE POZITÍVNE MOMENTY... SILA VAŠICH RÚK

Mudry sú silné symbolické gestá rúk, ktoré stimulujú pozitívne pocity a môžu znížiť stres. Mudry pochádzajú z hinduizmu a budhizmu a pri ich cvičení sa dá dosiahnuť ľahký magický nádych pri aktivácii pozitívneho myslenia. Verí sa, že mudry pomáhajú kontrolovať tok energie v celom tele prostredníctvom aktivácie rôznych tlakových bodov. Varada mudra bola vytvorená na manifestáciu pozitivity. Tu je návod, ako ju vykonávať:

V sede so skríženými nohami si položte ľavú ruku na stehno.
Ruka by mala byť ohnutá vedľa kolena smerom dopredu s mierne ohnutými prstami.
Pravá ruka môže spočívať v kolenách.

Varada mudra upokojuje telo a povzbudzuje myseľ k hľadaniu dobrých vibrácií. Mudry zahŕňajú používanie rúk ako kontroly rovnováhy. Toto malé gesto je ideálne na posilnenie súcitu a osvojenie si pozitívneho myslenia vždy, keď pociťujete stres alebo úzkosť.